Więcej w tym dziale

Twórczość artystów Koła Malarskiego "Grupa plastyczna" z MGOK Wyrzysk

Koło Malarskie „Grupa Plastyczna” z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury Wyrzysk

 

Grupa Plastyczna zorganizowana przez MGOK w Wyrzysku działa już od 2015 roku. Zrzesza kilkunastu twórców z regionu Wyrzyska i okolic.

 

Z grupą związani są następujący twórcy i sympatycy sztuk pięknych: Barbara Kornacka, Dorota Wilczyńska-Sobiech, Zenobia Bugaj, Hubert Orliński, Tomasz Pasternak, Henryka Słabik, Weronika Romel, Natalia Lewczan - Kozłowska, Aleksander Lewczan, Krystyna Harmacińska, Magdalena Drubkiewicz, Piotr Brzeziński.

 

W ciągu ośmiu lat wspólnie zorganizowano liczne plenery malarskie i rzeźbiarskie. Swoje prace prezentowano na kilkunastu wystawach w Wyrzysku, a także w innych miejscowościach (Bydgoszcz – Galeria Wieża Ciśnień). Głównym celem działalności Koła Malarskiego jest wspieranie twórczości lokalnych twórców, prowadzenie zajęć malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby. Grupa organizując wernisaże i wystawę stałą w siedzibie MGOK popularyzuje sztuki plastyczne dla lokalnej społeczności. Ważnym składnikiem działań Koła są wyjazdy na wystawy i do muzeów (Poznań, Gdańsk, Bydgoszcz) oraz wykłady otwarte o sztuce. Od początku animatorem zajęć jest artysta malarz Waldemar Malak członek ZPAP Okręgu Bydgoskiego.

 

Wystawa poplenerowa - Osiek 2022

 

Krótki, trzydniowy plener w skansenie w Osieku zaowocował powstaniem licznych prac inspirowanych pięknem tego unikatowego miejsca. Powstały liczne pejzaże ale także martwe natury czy nawet sceny rodzajowe. Trzeba podkreślić, że tematy związane ze tradycyjną krajeńską wsią są bliskie wielu członkom Koła, a wielu z nich zachowuje wrażliwość specyficzną dla artystów ludowych. Widać to przede wszystkim w pracach Zenobii Bugaj, Henryki Słabik, Huberta Orlińskiego i Olka Lewczana.

W wystawie biorą udział następujący twórcy:

 

Barbara Kornacka
Dorota Wilczyńska-Sobiech
Zenobia Bugaj
Hubert Orliński
Henryka Słabik
Weronika Romel
Natalia Lewczan - Kozłowska
Aleksander Lewczan
Waldemar Malak

 

Niewątpliwego splendoru przydają także fotograficzne portrety członków Grupy wykonane przez Piotra Brzezińskiego.

Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią
89-333 Osiek nad Notecią, ul. Dworcowa 12
Muzeum rejestrowane 46 (PRM/98)

Projekt i realizacja MYKK